דברו איתנו:

הורות מעצימה- 10 טיפים לפיתוח עצמאות, בחירה ויכולת קבלת החלטות

הורות מעצימה - 10 טיפים לפיתוח עצמאות, בחירה ויכולת קבלת החלטות בילדינו

קבלת החלטה היא דבר מאתגר לכולנו שכן היא מחייבת ויתור על משהו בתהליך. ילדים צעירים מתקשים לעיתים לקבל את העובדה שלא תמיד ניתן להשיג או לקבל גם וגם. הקושי שילדים חווים בקבלת החלטות בגילאים מאוחרים יותר, הוא תוצאה של הסביבה וגישתה לנושא בגילאים צעירים יותר.

ילדים הסובלים מקושי בקבלת החלטות, התרגלו ברב המקרים לסמוך על שיקול דעתו של המבוגר, שקיבל עבורם החלטות כבר מגיל לידה, והם, לא היו שותפים בתהליכים השונים לאורך הדרך (למשל, כאשר המבוגר בוחר מה ילבשו, מה יאכלו, במה ישחקו, מתי יתרחש כל דבר וכו).

כאשר נפגמת אפשרות הבחירה, נפגם תהליך קבלת ההחלטות ועימו הבטחון העצמי הנדרש לקבל החלטה והכלים לאמוד ולהפעיל שיקול דעת בעד ונגד דבר זה או אחר.

אנו נזהה אצל ילדים קושי הסתגלותי בנושאים הללו באופן מובהק כאשר הורה מחליט להכניס את שיטת מונטסורי הביתה או כשאיש חינוך מחליט לעשות שינוי במסגרת החינוכית שמנהל (גן רגיל לגן מונטסורי). הילד נראה מבולבל מאוד ונדמה שהתהליך לא מצליח או שמונטסורי לא מתאים לכולם, כאשר למעשה הילד לא יודע מה לעשות פתאום עם כל העצמאות הזאת שניתנת לו.

כיצד תעזרו לילדיכם לפתח עצמאות, יכולת בחירה ויכולת קבלת החלטות?

  1. תנו להם לבחור ולהחליט, גם בגילאים הצעירים וגם כאשר אתם מתים להחליט במקומם. זכרו שישנם דברים שאינם מהותיים עבורכם אך עבורם הם הכל.
  2. כבדו את הבחירות שלהם וחזקו אותם על יכולת הבחירה. זכרו שהם זה לא אתם - אדם חופשי הוא אדם שבוחר מתוך האמת שלו ולא מתוך האמת של אחרים.
  3. אפשרו בחירה והחלטה מתוך אפשרויות מוגבלות וטובות במידה זהה, על מנת שלא יחווו הצפת יתר או בחירה מדומה.
  4. הוו מודל איכותי לחיקוי בכך שלא תתלבטו או תתחרטו על החלטות שכבר לקחתם בפני ילדכם באופן תדיר.
  5. שתפו את ילדכם בהתאם ליכולותיו והתפתחותו בהחלטות משותפות, משפחתיות ובתהליך ההגעה להחלטה.
  6. למדו את ילדכם כיצד לבחון כל בחירה מזווית המחד ומנגד ובכך הבחירות תהיינה מגובות בחשיבה מעמיקה ומושכלת.
  7. למדו את ילדכם להיות שלמים עם עצמם ע"י כך שתתמכו בהם גם אם קיבלו החלטה שהתגלתה כפחות מוצלחת. המנעו מלהיות אלה שיגידו "אמרתי לך" ו"טעית".
  8. למדו אותם שבחירות פחות מדויקות מצמיחות אותנו. הראו להם שגם אתם טועים לפעמים וכיצד ניתן לצמצם נזקים, אם ישנם כאלה, לצד למידה ודיוק האני הפנימי שלהם לפעמים הבאות.
  9. למדו אותם לשמר את האינדיבידואליות שלהם, לבטוח בעצמם ולסמוך על עצמם, גם אם חבריהם או אחיהם חושבים אחרת ומחליטים אחרת.
  10. למדו אותם למצוא את האיזון העדין בין להיות "עקשן וראש בקיר" לבין "בטוח ועומד על שלי".

*זקוקים להכוונה וכלים יישימים בהורות? - בואו אלינו לקורס הורים או הדרכת הורים אישית. לפרטים, פנו אלינו.

**לתכנים, עידכונים והטבות ישירות לווטסאפ שלכם, ליחצו על הלינק והצטרפו לקבוצה (שקטה) של מונטסורי בייבי ישראל https://bit.ly/montessoribabywa

146c68b0-591f-11ec-9072-49e394d4df6c

הרשמו לקבל עדכונים ומידע חשוב לגבי מוצרים חדשים וסדנאות קרובות.